Skip Navigation
Find It Fast:   Home    Staff Directory    Training     Contact Us    Region 12 Districts
Connect with ESC12
ESC Staff photo

ESC Region 12 Staff Directory

Academic & Administrative Services
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Blenden, Celeste Administrative Assistant (254) 297-1104
Gerik, Phil Field Service Agent (254) 297-1103
Norris, Tom Field Service Agent (254) 749-6900
Robinson, Larry Director/Field Service Agent HR/Personnel on Demand/Supt Leadership/School Board Training (254) 297-1203
Simpson, Charlene Deputy Executive Director (254) 297-1106
Thompson, Cortnie Clerk I/Greeter (254) 297-1171
Building Operations
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Alexander, Corey Custodian (254) 297-1243
Ditto, Chris Building Maintenance Assistant (254) 297-1274
Griggs, Karen Custodian (254) 297-1243
Hoppe, Jessica Custodian (254) 297-1243
Lednicky, Clayton Building Manager (254) 297-1179
Maxey, Mark Building Maintenance Assistant (254) 297-1243
Musa, Angel Custodian (254) 297-1243
Nichols, John Building Maintenance Assistant (254) 297-1259
Business Office
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Baer, Dana Director (254) 297-1281
Bell, James Accountant I eContracts/Cash Receipts (254) 297-1177
Chambers, Kati Events & Customer Support (254) 297-1211
Darst, Tammie Accountant I Accounts Payable (254) 297-1181
Green, Nancy Accountant I Payroll (254) 297-1173
Talley, Sandy Events/Conference Planning Manager (254) 297-1210
Trainer-Guardiola, Sherry Accountant I Accounts Receivable (254) 297-1139
Business Office & Financial Services
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Crain, Michelle Accountant III Workforce Solutions (254) 297-1187
Kaska, Aprille Administrative Assistant (254) 297-1245
Marak, Terry Chief Financial Officer (254) 297-1178
McCurdy, Pam School Bus Driver Coordinator (254) 716-3885
Business Services
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Armstrong, Jewell Accountant III (254) 297-1225
Clawson, Natalie Accountant III (254) 297-1185
Doyle, Sara Accountant III (254) 297-1246
Frailey, Bethan Accountant III (254) 297-1119
Gerik, Heather Accountant III (254) 297-1121
Infante, Elisa Accountant III (254) 297-1271
Kimbrough, Erica Accountant I (254) 297-1138
Margoitta, Kimberley Accountant III (254) 297-1230
McKinnon, Lisa Director (254) 297-1183
Porter, Melissa Accountant III (254) 297-1238
Rawls, Brittany Department Assistant (254) 297-1263
Shaver, Cindy Accountant III (254) 297-1220
Symank, Samantha Accountant III (254) 297-1296
Walker, Sara Accountant III (254) 297-1287
Customer & Marketing Services
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Colurciello, Gabriella Web & Print Marketing Specialist Printing/Communications/Social Media/Design (254) 297-1109
Degollado, Jose Print Center/Graphics Support Printing Services (254) 297-1175
Marshall-Higgins, Jennifer Director _Communications/Marketing/Media Relations/Technology Foundation/Quality (254) 297-1198
McCollum, Jason Print Center Manager Printing Services (254) 297-1176
Moreno, Adam Switchboard Operator (254) 297-1170
Roe, Robin Department Assistant/Customer Support (254) 297-1208
Smith, Molly Digital Marketing & Communications Specialist Website/Communications/Social Media/Creative Strategy (254) 297-1216
E-Rate Consulting Services
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Arrington, Bonnie E-Rate Specialist (254) 297-2919
Brown, Ashley E-Rate Specialist (254) 297-2918
Crubaugh, Brandi E-Rate Specialist (254) 297-2923
Deeringer, Stephanie E-Rate Specialist (254) 297-2917
Ferrero, Suzanne E-Rate Specialist (254) 297-2926
Harwood, Ginnie Director (254) 297-2914
Hollingsworth, Patty E-Rate Specialist (254) 297-2910
Householder, Tracy E-Rate Analyst (254) 297-2927
Isom, Conley E-Rate Specialist (254) 297-2929
Owen, Brandon E-Rate Specialist (254) 297-2930
Rimlinger, Kevin E-Rate Specialist (254) 297-2924
Smith, Manuela E-Rate Specialist (254) 297-2922
Stanford, Paula E-Rate Specialist (254) 297-2928
Sustala, Nancy E-Rate Specialist (254) 297-2916
Voight, Ashley E-Rate Specialist (254) 297-2925
White, Vickye E-Rate Specialist/Team Leader (254) 297-2908
Yevcak, Jessica Department Assistant (254) 297-2921
Executive Services
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Dillard, Tara Executive Assistant (254) 297-1201
Maze, Jerry Executive Director (254) 297-1200
Federal Programs
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Angell, Jennifer Ed. Specialist Child Nutrition Services (254) 297-1242
Burdeshaw, Jeffrey Ed. Specialist Child Nutrition Services (254) 297-1290
Downes, Carie Director (254) 297-1252
Hernandez, Maricela Migrant Service Coordinator (254) 297-1258
Hogan, Ellen Ed. Specialist/Coordinator Title I (254) 297-1195
Magdaleno, Teresa Secretary III (254) 297-1237
Menchaca, Richard Migrant Service Coordinator (254) 297-1133
Murdough, Suzanne Ed. Specialist Child Nutrition Services (254) 297-1289
Patton, Elizabeth Department Assistant (254) 297-1125
Payan, Cecilia New General System Assistant (254) 297-1236
Pickens, Dwan Ed. Specialist/Team Leader Bilingual/ESL, Title III (254) 297-1283
Ramos, Tonya Ed. Specialist Migrant Counselor (254) 297-1167
Rollins, Yolanda Ed. Specialist/Coordinator Migrant Services (254) 297-1111
Roper, Linda Ed. Specialist Title I (254) 297-1192
Vielma, Polo Ed. Specialist Priority for Service (254) 297-1214
Walker, Amberly Ed. Specialist Bilingual/ESL, Title III, Foster Care/Foster Student (254) 297-1251
Yearby, Sheri Ed. Specialist/Coordinator Child Nutrition Services (254) 297-1241
Finance & Technology Services
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Barker, Gary School Finance Agent (254) 297-1107
Brewton, Woody School Finance Agent (254) 297-1101
Brown, Nick Deputy Executive Director (254) 297-1112
Pittman, Glenn Director/Field Service Agent (254) 297-1204
General Education Services
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Abnoussi, Arash Ed. Specialist Elementary K-5 Mathematics (254) 297-1122
Arterbury, Kristin Assistant Director TEKS Resource System (254) 297-1115
Becker, Tammy Director (254) 297-1240
Cisneros, Lisa Ed. Specialist Science Elementary (254) 297-1189
Essary, Joshua Ed. Specialist Digital Innovation (254) 297-1250
Gilbert, Denise Ed. Specialist Secondary Mathematics (254) 297-1272
Holcomb, Katie Department Assistant (254) 297-1143
Huntsman, Leslie Office Manager BRIC (254) 297-1256
Jordan, Sue Secretary II (254) 297-1157
Kenobbie-Espin, Kari Ed. Specialist Digital Innovation (254) 297-1123
Maine, Jennifer Texas Lesson Study Facilitator (254) 297-1116
McNair, Andi Ed. Specialist Digital Innovation (254) 297-1291
Mezynski, Larissa Ed. Specialist ELAR Secondary (254) 297-1184
Miller, Christa Ed. Specialist ELAR K-8 (254) 297-1278
Page, Rachel Ed. Specialist Early Childhood (254) 297-1129
Parr, Andi Ed. Specialist Secondary Mathematics/Computer Science (254) 297-1248
Piscacek, Debbie Ed. Specialist Gifted & Talented (254) 297-1142
Plaisance, Heather Ed. Specialist Elementary K-5 Mathematics (254) 297-1160
Rowe, Chastity Secretary II (254) 297-1128
Thomas, Brittany Ed. Specialist ELAR K-5 (254) 297-1190
Torres, Jessica Ed. Specialist Digital Innovation, Social Studies (254) 297-1118
Warren, Denny Ed. Specialist Gifted & Talented (254) 297-1161
Williams, Yvonne Ed. Specialist Elementary K-5 Mathematics (254) 297-1131
York, Judy Ed. Specialist/Coordinator Science/LEx Labs (254) 297-1130
Human Resources
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Cope, Suzanne Secretary III (254) 297-1206
Cuff, Shirley HR/Benefits Officer (254) 297-1209
Robinson, Larry Director/Field Service Agent HR/Personnel on Demand/Supt Leadership/School Board Training (254) 297-1203
Wittenburg, Cynthia Certification Manager (254) 297-1286
Information Services
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Cruz, Veronica Skyward Student Software Analyst (254) 297-1224
Elkins, Anna Student Services Analyst (254) 297-1233
Grellhesl, Debbie TSDS/PEIMS Analyst (254) 297-1136
Henson, Terri Student Services Analyst (254) 297-1226
Lam, Laura Student Services Analyst (254) 297-1223
Lee, Renee Assistant Director Student Services (254) 297-1218
McKamie, David Director (254) 297-1229
Murray, Cindy Student Services Analyst (254) 297-1232
Raney, Linda PEIMS Coordinator (254) 297-1231
Rawls, Brittany Department Assistant (254) 297-1263
Roeder, Beverley Skyward Student Software Support (254) 297-1273
Stephens, Tom Skyward Coordinator (254) 297-1164
Witcher, Melissa TSDS/PEIMS Analyst (254) 297-1186
Personnel on Demand
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Adams, Sherry Counselor (254) 294-7738
Buck, Cody Nurse (254) 307-8823
Butler, Michelle Ed. Specialist/Nurse Health/Wellness/School Safety (254) 297-1137
McAuley, Ellen Nurse (937) 317-0498
McKenzie, Karen Librarian (254) 297-1203
Pantle, Mark Counselor (254) 297-1203
Patterson, Kimberly Librarian (254) 297-1203
Quality & Planning
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Marshall-Higgins, Jennifer Director _Communications/Marketing/Media Relations/Technology Foundation/Quality (254) 297-1198
School Support & Grant Services
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Anderson, Sheila Assistant Director GEAR UP (254) 297-1135
Archer, Jami ACE Site Coordinator Cycle 10 Afterschool Centers for Education (254) 562-4025, x4630
Argo, Katherine ACE Site Coordinator Cycle 10 Afterschool Centers for Education (254) 932-5526
Bailey, Stephanie Upward Bound Site Coordinator Upward Bound Program (254) 218-5971
Ballard, Janice ACE Site Coordinator Cycle 9 Afterschool Centers for Education (254) 583-1908
Barker, Lindsay ACE Family Engagement Specialist Cycle 10 Afterschool Centers for Education (254) 297-1228
Basham, Carla Administrative Assistant (254) 297-1279
Berry, Donna GEAR UP Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 981-3512
Broussard, Racheal GEAR UP Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 462-6504
Butler, Michelle Ed. Specialist/Nurse Health/Wellness/School Safety (254) 297-1137
Castillo-Griffin, Aimee GEAR UP Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 258-4897
Coker, Ruth ACE Site Coordinator Cycle 9 Afterschool Centers for Education (254) 546-1265
Cripe, Ashley ACE Project Director Cycle 10 Afterschool Centers for Education (254) 297-2931
Crittenden, Cornelia GEAR UP Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 226-6146
Davis, Rose ACE Site Coordinator Cycle 10 Afterschool Centers for Education (254) 853-2181, x2000
Decker, Jennifer Upward Bound Site Coordinator Upward Bound Program (254) 716-4604
Demerson, Debra ACE Site Coordinator Cycle 9 Afterschool Centers for Education (254) 874-5231, x438
Douglass, Christine GEAR UP Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 247-5771
Fernandez, Delilah Upward Bound Site Coordinator Upward Bound Program (254) 230-5118
Frazier, Brandi GEAR UP Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 768-1839
Fullick, Jan Grant Assistant GEAR UP (254) 297-1132
Griggs, Emily ACE Site Coordinator Cycle 9 Afterschool Centers for Education (254) 765-3080, x3
Hannah, Rachel ACE Site Coordinator Cycle 10 Afterschool Centers for Education (254) 694-7303
Henson, Sharon Deputy Executive Director (254) 297-1113
Horn, Monica ACE Site Coordinator Cycle 9 Afterschool Centers for Education (254) 584-4251, x209
Horner, Tammy Upward Bound Project Director Upward Bound Program (254) 297-1127
Janek, Jeni Ed. Specialist/Coordinator Counseling/Crisis Response/School Safety (254) 297-1124
Keele, Traci GEAR UP Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 879-5413
Kemp, O. J. ACE Site Coordinator Cycle 9 Afterschool Centers for Education (254) 386-8167, x4089
Kennedy, Marchelle ACE Family Engagement Specialist Cycle 9 Afterschool Centers for Education (254) 297-1146
McKamie, Valorie GEAR Up Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 230-5062
McPherson, Julie GEAR UP Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 541-8234
Miller, Pam ACE Site Coordinator Cycle 9 Afterschool Centers for Education (254) 597-2505
Mishnick, Nicole ACE Project Director Cycle 9 Afterschool Centers for Education (254) 297-1105
Morel, Valerie ACE Site Coordinator Cycle 9 Afterschool Centers for Education (254) 396-2924
Payne, Kristen ACE Site Coordinator Cycle 9 Afterschool Centers for Education (254) 386-8166, x4380
Priddy, Beth GEAR Up Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 229-2482
Rogers, Christen ACE Site Coordinator Cycle 9 Afterschool Centers for Education (254) 687-2922, x151
Smith, Whitney GEAR UP Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 422-7558
Striplin, Stephanie ACE Site Coordinator Cycle 10 Afterschool Centers for Education (254) 562-4030, x5008
Summerhill, Jemeka GEAR UP Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 368-7887
Thigpen, Elizabeth GEAR UP Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 652-9592
Trice, Toni GEAR UP Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 247-8578
Tydlacka, Melissa GEAR UP Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 661-6930
Waller, Kevin ACE Site Coordinator Cycle 10 Afterschool Centers for Education (254) 729-4103
Washington, Cindy ACE Site Coordinator Cycle 10 Afterschool Centers for Education (254) 299-6770, x2038
Wilhelm, Christina Secretary II (254) 297-1257
Williams, Morgan GEAR UP Site Facilitator Gaining Early Awareness and Readiness for Undergraduate Programs (254) 716-9082
Wright, Terri ACE Site Coordinator Cycle 10 Afterschool Centers for Education (254) 578-1031, x229
Special Education Services
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Arndt, Terry Ed. Specialist Behavior/Discipline/Classroom Management (254) 297-1199
Bullion, John Special Education Liaison Leadership/Compliance/Funding/Special Projects (254) 297-1150
Castaneda, Belen Secretary II (254) 297-1147
Chavez, Teresa Assistant Director Early Childhood Ed./Parent Coordination (254) 297-1134
Craig, Michele Ed. Specialist Visual Impairments/Deafblind/Low Incidence Disabilities (254) 297-1145
Daniel, Kayla Ed. Specialist Transition/State Assessment/Inclusive Practices (254) 297-1158
Engel, Cynthia Ed. Specialist Autism/Low Incidence Disabilities (254) 297-1152
Griffin, Chris Director Leadership/Compliance/Accountability/RF/RtI (254) 297-1163
Kocian, Rachael Secretary II (254) 297-1149
Koen, Konnette Ed. Specialist Inclusive Practices (254) 297-1159
Londenberg, Stephanie Ed. Specialist Speech-Language Pathology/Related Services/AT/AI/Deaf & Hard of Hearing (254) 297-1155
Voges, Patti Department Assistant (254) 297-1165
Vorderkunz, Janeia Ed. Specialist Evaluation/Child Find/FIEP/Legal Framework (254) 297-1282
Superintendent & Campus Leadership Services
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Bell, Denise Ed. Specialist/Coordinator Accountability/Assessment/Foundation HS Curr/Master Reading/Reg. Testing Coor./School Improvement/PSP (254) 297-1227
Bolden, Candace Department Assistant (254) 297-1207
Cope, Suzanne Secretary III (254) 297-1206
Cornblum, Deena Assistant Director AEL/Data/Elementary/Secondary/Literacy/PPCP/Instr. Leadership Partnering & Coaching/T-TESS/T-PESS/Field Supervisor/School Improvement (254) 297-1126
Guardiola, Paul Ed. Specialist/Coordinator Eduphoria Certified/DMAC Solutions (254) 297-1151
Kucera, Stephanie Director/Field Service Agent Accountability/Field Service/T-TESS/T-PESS/Supt Leadership/School Board Training/Lone Star Governance (254) 297-1154
Kucera, Stephanie Director/Field Service Agent Accountability/Field Service/T-TESS/T-PESS/Supt Leadership/School Board Training/Lone Star Governance (254) 297-1154
Meggs, Russ Principal Liaison Campus Leadership, Secondary Education (254) 297-1108
Strong, Shirley Ed. Specialist/Coordinator Teacher Preparation & Certification Program (254) 297-1140
White, Keonna Principal Liaison AEL/Data/Elementary/Secondary/Literacy/PPCP/Instr. Leadership Partnering & Coaching/T-TESS/T-PESS/Field Supervisor/Ethics/School Improvement/PSP (254) 297-1114
Technology Services
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
Alonzo, Matilda Technology Specialist II Workforce Solutions (254) 296-5211
Carrizales, Alan Technology Specialist II Technical Support (254) 297-1219
Cooper, Eric Technology Specialist II Technical Support (254) 297-1275
Glaser, Dale Programmer II (254) 297-1156
Klima, David Technology Specialist I Technical Support (254) 297-1261
Macik, Keith Technology Specialist III Technical Support (254) 297-1264
McLain, Tom Technology Specialist II Workforce Solutions (254) 296-5211
Newman, Ed Director (254) 297-1267
Niemeyer, Kerri Technology Specialist II Technical Support (254) 297-1180
Rascoe, Barron Technology Specialist III Technical Support (254) 297-1266
Rawls, Brittany Department Assistant (254) 297-1263
Virtual Learning & Instructional Technology Initiatives
NAME & EMAIL TITLE SPECIALTY AREA DeskPhone
McCray, Lisa Director (254) 297-1262
Page 1 of 1

Copyright © Education Service Center Region 12 2017. All rights reserved.

powered by ezTaskTitanium TM